Obilazak prizemljenog sunčevog sustava povodom dana škole

Povodom dana Škole, 22. 10. 2021., razred 3A, pod vodstvom profesorica Ane Jović i Ines Mrkoci posjetio je umjetničku instalaciju Prizemljeni sunčev sustav, koju tvore Prizemljeno Sunce Ivana Kožarića i Devet pogleda Davora Preisa.

Razred se najprije okupio oko Prizemljenog Sunca, postavljenog u Bogovićevoj ulici.
Unatoč kišnom danu, razred je obišao četiri najbliža planeta (Merkur, Venera, Zemlja i Mars).
Preisovi su planeti kugle od nehrđajućeg čelika čiji su promjeri određeni uvažavajući promjer Kožarićeve skulpture (2,0 m), a postavljeni su na fasadama zgrada na razmjernim udaljenostima oko Kožarićeva Sunca tako da svaki od njih zorno odražava stvarnu udaljenost pojedinog planeta od njihove središnje zvijezde.

Planeti se nalaze na sljedećim lokacijama i udaljenostima:
• Merkur – Margaretska ul. 3; udaljen 88 metara od Sunca
• Venera – Trg bana Josipa Jelačića 3; udaljen 167,5 metara od Sunca
• Zemlja – Varšavska ul. 9; udaljen 211 metara od Sunca
• Mars – Tkalčićeva ul. 21; udaljen 319 metara od Sunca
• Jupiter – Voćarska ul. 71; udaljen 1.194 metra od Sunca
• Saturn – Račićeva ul. 1: udaljen 2.170 metara od Sunca
• Uran – Siget 9; udaljen 4.150 metara od Sunca
• Neptun – Kozari 17 (naselje Kozari bok); udaljen 6.570 metara od Sunca
• Pluton – Aleja Bologne, na nosivom stupu podvožnjaka; udaljen 8.880 metara od Sunca (Plutona su vandali otrgnuli s instalacije)

Prilikom posjeta četirima najbližim planetima, učenici su pronašli lokaciju i ucrtali planet na karti uskog centra Zagreba te su naznačili rutu kojom su prolazili od jednog do drugog planeta.

U nastavku možete pogledati nekoliko slika s ovog posjeta.