Mjesec hrvatske knjige

Korana Serdarević: Gušterov rep

Mjesec hrvatske knjige obilježili smo čitanjem priče Na liniji trinaestice, suvremene hrvatske spisateljice Korane Serdarević. Spomenuta je priča samo jedna od petnaest priča iz zbirke Gušterov rep koja progovara o običnim ljudima i njihovim životima i traumama, kao i promišljanjem o mogućim, ali neostvarenim scenarijima njihova života. Kao što se gušter, nakon što izgubi svoj rep, iscjeljuje u samoći dok mu ne naraste novi, tako se i čovjek „regenerira“ poput gušterova repa – oporavlja se od traume, ali ona ostavlja ožiljke, a ono što je iščezlo prati ga kao „imitacija života“, kao rep koji živi svojim životom nakon što je otkinut; kao promišljanje o neostvarenim mogućnostima.

Priča Na liniji trinaestice referira se na stvaran događaj  – jedinu zagrebačku tramvajsku nesreću. Čitatelj prati sudbinu triju ženskih likova čiji se životi isprepliću upravo u tom kobnom događaju. Učenici 2.A, 2.B i 2.C razreda pročitali su priču, razgovarali o njoj te je njihov zadatak bio osmisliti četvrti lik čiji bi se život u nekoj točki dodirnuo sa životima likova iz priče. Učenici su stavljeni u ulogu pisca „koji promatra, osluškuje pa piše“, na čijem se „papiru mogućnosti množe“, koji daje identitet svojim likovima i time ih čuva od zaborava.

Pogledajte koje su to likove osmislili naši učenici i time im osigurali postojanje.

Plakat kojim smo obilježili Mjesec hrvatske knjige napravila je učenica 2.a razreda Ivona Štefica-Mihanović.

Bojana Pralica, prof.