Sudjelujemo u projektu Junior Engineer Academy

Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju sudjeluje u odličnom projektu pod nazivom Junior Engineer Academy. Projekt provodi Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) u suradnji s Deutsche Telekom Stiftungom i Hrvatskim Telekomom

Cilj Junior Engineer Academy projekata je potaknuti zanimanje mladih ljudi za tehnička, inženjerska i znanstvena zanimanja, olakšati njihov prijelaz iz škole na sveučilišta ili programe strukovne izobrazbe te pravovremeno i fokusirano poticati njihove individualne vještine.

Naša škola opremljena je 3D pisačem i Arduino Internet of Things opremom. Krajem ožujka održane su uvodne radionice za nastavnike o korištenju 3D pisača i Internet of Things opreme. Domaćin edukacija bio je Digitalni laboratorij Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Projekt: 3D prikaz Gornjeg grada

U sklopu projekta održava se nagradni natječaj. Tema natječaja je: Očuvanje kulturne baštine pomoću tehnologije.

Ideja je da učenici osmisle projekt na zadanu temu te ga izrade koristeći komponente koje su podijeljene ustanovama (Arduino kompleti i 3D printer).

Naši učenici su izradili interaktivnu kartu Gornjeg grada. Karta se sastoji od 3D printanih modela, Arduino mikrokontrolera i senzora na dodir.

Video prezentacija projekta

Koristeći Blender, alat za 3D modeliranje, izradili smo sljedeće modele:

• Crkva svetog Marka
  • Crkva svete Katarine Aleksandrijske
  • Kula Lotrščak
  • Matoš na klupi, djelo Ivana Kožarića

Pritiskom na senzor kod pojedine lokacije na ekranu se ispisuju povijesni podaci. Na taj način smo pokušali očuvati kulturnu baštinu grada Zagreba koristeći moderne tehnologije.

U projektu su sudjelovali učenici iz 3 smjera naše škole: grafički tehničar pripreme, web dizajner i medijski tehničar.

Projektni tim:

Blaženka Mihalj, web dizajner, 2.B