Večer matematike 2021.

I ove školske godine, premda zbog situacije s Covidom u smanjenom broju, aktivno smo sudjelovali u projektu Večer matematike koji već godinama diljem Hrvatske prvi tjedan u prosincu organizira Hrvatsko matematičko društvo uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Više o Večeri matematike nalazi se na poveznici:

https://matematika.hr/2022/02/vecer-matematike/

Učenici 2.A razreda mjerenjem duljina stranica pravilnih peterokuta i pravilnih šesterokuta na mreži lopte računali su njezinu površinu a nakon toga izrezali, savijali i lijepili nogometnu loptu. Učenici su se pritom zabavili i nešto novo naučili.

Nogometna lopta je krnji ikozaedar i spada u Arhimedov poliedar. Sastoji se od pravilnih peterokuta i šesterokuta. U svakom vrhu sastaju se jedan peterokut i dva šesterokuta. Dakle nogometna lopta ima 12 peterokutnih i 20 šesterokutnih strana, 60 vrhova i 90 bridova.

Draga Dolenec-Gashi, profesorica matematike i fizike