Po(e)zitiva 2016.

Hommage Shakespeareu

I ove je godine Grafička škola u Zagrebu raspisala natječaj za najbolje pjesničke radove učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj.  Ovogodišnji natječaj bio je znaku četiristote obljetnice smrti jednog od najvećih svjetskih dramatičara – Williama Shakespearea, čije je stvaralaštvo i danas, unatoč vremenskoj distanci od četiristo godina, inspiracija, ali i zagonetka mnogim umjetnicima i znanstvenicima.

I ove je godine Grafička škola u Zagrebu raspisala natječaj za najbolje pjesničke radove učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj.  Ovogodišnji natječaj bio je znaku četiristote obljetnice smrti jednog od najvećih svjetskih dramatičara – Williama Shakespearea, čije je stvaralaštvo i danas, unatoč vremenskoj distanci od četiristo godina, inspiracija, ali i zagonetka mnogim umjetnicima i znanstvenicima.

Lajtmotiv ovogodišnje Po(e)zitive  stihovi su  Shakespeareova Hamleta koji nas podsjećaju na humanističko usmjerenje njegovog stvaralaštva –  čovjek je mjera svih stvari,  središte svijeta te u sebi nosi cijeli svemir, ali i na one vrijednosti koje ustrajno njegujemo potičući stvaralaštvo među mladima.

„O Bože, mogao bih biti zatočen
u orahovoj ljusci i računati se
kraljem beskonačnog svemira –
kad ne bi bilo da imam ružne snove.“
(Hamlet, II, 2; prijevod Mate Maras)

Natječaj je bio otvoren od 15. ožujka do 15. travnja 2016., a na njega je pristiglo pedeset i sedam radova iz cijele Republike Hrvatske. Povjerenstvo za odabir najboljih radova donijelo je odluku o sedam pobjedničkih radova, a 13. svibnja 2016. u Grafičkoj školi održana je  njihova promocija uz prigodan program.

Učenici Grafičke škole u Zagrebu, Andrija Dvorski i Jan Kovačić iz 3.C iskazali su se u ulozi Hamleta, kao i učenici koji su osmislili idejna rješenja korica knjiga na temu Shakespeareova stvaralaštva pod vodstvom profesorice Ksenije Palamete. Programu su prisustvovali autori nagrađenih radova, njihovi mentori, učenici i nastavnici  Grafičke škole u Zagrebu, gospodin Krešimir Mićanović iz Agencije za odgoj i obrazovanje te profesor Predrag Pale.